14 czerwca 2023 odbyła się konferencja poświęcona prezentacji Inicjatywy „TAK dla kanalizacji i wodociągów”. W Warszawie 20 338 budynków mieszkalnych nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo bez dostępu do sieci wodociągowej funkcjonuje 6 759 punktów adresowych z budynkami mieszkalnymi. Skala tych danych pokazuje, że Warszawa i inne miasta nie mogą sobie z tym problemem poradzić i należy podjąć zmiany legislacyjne. Prawo musi wspierać mieszkańców Wawra, Ursynowa czy Wilanowa, którzy od lat korzystają z szamb lub studni głębinowych z nadzieją patrzeć kiedy do ich posesji zostanie w końcu doprowadzona kanalizacja czy wodociągi.  

Czy w Warszawie, ale również w innych miastach Polski można budować szybciej i sprawniej kanalizację i wodociągi? Mamy konkretne propozycje pomysłów na przyspieszenie tych prac. Dla wzmocnienia tych postulatów, ruszyła zbiórka podpisów pod petycją wzywającą polskiego ustawodawcę do ustanowienia takich przepisów prawa lub znowelizowania już istniejących. Postulowane zmiany przyspieszą i ograniczą trudności przy budowie sieci wodno-kanalizacyjnych na terenie całej Polski.

Szczegóły propozycji zmian, ilość oczekujących na kanalizację i wodociągi w poszczególnych warszawskich dzielnicach oraz treść petycji znajdą Państwo na specjalnie przygotowanej stronie:

www.takdlakanalizacji.pl

– W obecnym świecie polityki opartej na polaryzacji i emocjach, chciałbym innego podejścia. Energię jaką tracimy na jałowe spory, skierujemy w stronę  rozwiązywania realnych problemów mieszkańców naszych dzielnic i miast. Wykorzystajmy czas aktywności polityków na działanie, które zmieni jakość życia tysięcy mieszkańców stolicy. Dlatego założyłem Inicjatywę “TAK dla wodociągów i kanalizacji”, aby wprowadzać do debaty publicznej konkrety. Mamy propozycję takich rozwiązań prawnych, które usprawnią i przyspieszą budowę sieci wodno-kanalizacyjnych. Mówimy o nie o pustych hasłach, ale bardzo przemyślanych przepisach, które mam nadzieję zwrócą uwagę osób odpowiadających za legislację – mówi radny Paweł Lenarczyk z Inicjatywy “TAK dla kanalizacji i wodociągów”.